Projekta dalībnieki piedalās papildinātās realitātes izveidē un izstādēs

Eiropas Sociālā fonda projekta “Liepājas Universitātes akadēmiskā personāla pilnveide stratēģiskās specializācijas jomās – dabas zinātnes, matemātika un informācijas tehnoloģijas, māksla, sociālās zinātnes, komerczinības un tiesības” (Nr. 8.2.2.0/18/A/021) zinātniskā grāda pretendente Maija Demitere no stratēģiskās specializācijas jomas “Māksla” ir viena no ART+ māksliniecēm, kas piedalījusies jaunas papildinātās realitātes platformas ART+ izveidē Liepājā.

Šī platforma (aplikācija) ir veidota kā digitālā galerija, un tajā ir pieejami vairāk kā 15 vizuāli un skaņas mākslas darbi, kas atrodami dažādās vietās Liepājā (skatāmi, izmantojot telefonu vai planšetdatoru). ART+ aplikācijā iekļautos mediju un skaņas mākslas darbus var redzēt, dzirdēt, apskatīt no attāluma un pētīt tuvumā, apiet tiem apkārt un pat ieiet iekšā. Tiem, kam nav iespējams doties “mākslas pastaigā” Liepājā, ir radīta īpaša mājaslapa, kurā apskatāmi visi darbi, it kā simulētā papildinātās realitātes pieredzē (mājaslapa pieejama: https://artplus.app). ART+ lietotājiem būtu jāņem vērā, ka aplikācijai būs nepieciešama atļauja izmantot kameru un atrašanās vietu (GPS). Aplikācija pieejama gan Android, gan iOS lietotājiem.

Šobrīd mākslas darbi apskatāmi tikai Liepājā, jo aplikācijas veidotāji ir Liepājas mākslinieku biedrība ASTE (https://aste.gallery) sadarbībā ar LiepU Mākslas pētījumu laboratoriju (MPLab, https://mplab.lv/), un nākotnē plānots platformā ievietot arvien jaunus darbus, kurus izstādīt arvien jaunās vietās. ART+ platforma (darbu skatīšanai interneta pārlūkā): https://artplus.app/. ART+ tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas KultūrELPA atbalstu.

Tāpat Maija Demitere kopā ar projekta doktoranti Paulu Vītolu, kura arī ir zinātniskā grāda pretendente un strādā LiepU stratēģiskās specializācijas jomā “Māksla”, iesaistījās LiepU Mākslas pētījumu laboratorijas (MPLab) ekomākslas izstādes “Ekonauti” tapšanā, ko atklāja Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) Dabas mājā 2021. gada 17. decembrī. Izstādē bija apskatāmi tādi darbi, kā “UV Laboratorijas eksperiments Nr. 7”, kas atklāj dzintara fluoriscējošās īpašības, “Sveika jūra”, kurā reflektēts par jūras piesārņojumu, “Purva radio”, kurā var ieklausīties Liepājas ezera zemūdens pasaulē, un citi mediju mākslas darbi audio, video, datu vizualizācijas un paplašinātās realitātes formā. Izstādes mērķis bija apmeklētājiem ar tehnoloģiju palīdzību nodot dabas vēstījumu caur mākslas un zinātnes prizmu.

Izstādi organizēja biedrība ASTE sadarbībā ar LiepU Mākslas pētījumu laboratoriju un Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Zinātnes un izglītības inovāciju centra (ZIIC) Dabas māju un ar Liepājas Kultūras pārvaldes, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” atbalstu projekta “GREEN” ietvaros.

Savukārt LiepU Humanitāro un mākslas zinātņu fakultātes mākslas jomas pasniedzēji – Petras Sauleenas (Petras Saulėnas), kurš ir projekta viespasniedzējs stratēģiskās specializācijas jomā “Māksla” no Kauņas, projekta dalībnieks, LiepU mākslas pasniedzējs Mārtiņš Krūmiņš kopā ar mākslinieci Guntu Krastiņu ir izveidojuši kopīgu izstādi ”FOTOgrāfija”, kas ir apskatāma Aizputē, galerijā “Mētras Māja”. Šī izstāžu vieta ir Liepājas Universitātes mākslinieku iecienīta, un šī nav mākslinieku pirmā izstāde, kas skatāma Aizputē.

Mārtiņš Krūmiņš par izstādi stāsta: „Idejas autore patiesībā bija Gunta Krastiņa, kura paralēli gleznošanai šobrīd pievērsusies arī fotogrāfijai, un viņa mūs ar Petru Sauleenas uzaicināja piedalīties. Kāda vienota koncepcija izstādei nebija meklēta, drīzāk uzsvars bija uz mūsu kā autoru rokrakstu dažādību, un tas likās interesanti. Guntai darbi vairāk reālistiski, Petras Sauleenas darbi pavisam abstrakti, grafiski un ar uzsvaru uz tehnoloģiju meklējumiem. Es atkal esmu kaut kur stilistiski tam visam pa vidu – reālas dabas abstrahēti tēlojumi. Gribējās arī vienkārši nedaudz izrauties no pandēmijas žņaugiem, veidojot kādu aktivitāti.”

Foto autors: Biedrība ASTE
Foto no izstādes “FOTOgrāfija” galerijā “Mētras Māja”, Aizputē